Sezamowo-jaglany chleb śniadaniowy

Udostępnij w social mediach:

Albo po prostu skopiuj i prześlij ten link

Składniki

2 łyżki stołowe Nasiona chia 20g
1/2 szklanki Woda ciepła
1 opak. Drożdże instant w proszku 8g
2 łyżki stołowe Cukier 24g
1,5 szklanki Woda ciepła
350g Kasza jaglana, sucha
1/2 szklanki Quinoa, komosa ryżowa, sucha
1/2 szklanki Ryż brązowy, suchy
4 łyżki stołowe Tapioka, granulat
7 łyżek stołowych Siemię lniane
1 płaska łyżeczka Sól himalajska, różowa
3 łyżki stołowe Oliwa z oliwek
4 łyżki stołowe Słonecznik, pestki
2 łyżki stołowe Sezam, nasiona

Wart. odżywcza / 100g

397,08
Energia
11,5g
Białko
59,26g
Węgl.
13,9g
Tłuszcze
7g
Błonnik

Sezamowo-jaglany chleb śniadaniowy

Kuchnia:

    Wiele osób poszukuje dobrego przepisu na chleb niezawierający glutenu. Dziś prezentujemy jedną z propozycji. Świeży przez długi czas, wilgotny i chrupiący będzie idealną składową smacznego śniadania lub niejednej kolacji. Pieczywo bez glutenu, ale także bez chemii co znacznie odróżnia go od sklepowych odpowiedników. Spróbujecie? :)

    • 100 minut
    • Porcje 8
    • Średni

    Sposób przygotowania:

    KROK 1: Zmiel na mąkę w młynku do kawy kaszę jaglaną, komosę ryżową, ryż brązowy, tapiokę oraz 5 łyżek siemienia lnianego.

    KROK 2: Na patelni bez tłuszczu podpraż pestki słonecznika i dwie pozostałe łyżki siemienia lnianego. Usuń pestki z patelni i podpraż pestki sezamu. Połącz wszystkie pestki i nasiona razem. Wymieszaj. 1 łyżeczkę mieszaniny zachowaj. Posłuży jako posypka na górę gotowego chleba.

    KROK 3: Piekarnik nagrzej do 180 st. C. W małe miseczce namocz nasiona chia w 1/2 szklanki wody. Pozostaw na około 15 minut by zgęstniało.

    KROK 4: W średniej wielkości misce wymieszaj drożdże z cukrem i letnią wodą. Delikatnie wszystko wymieszaj, nakryj płócienną ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do momentu, aż mieszanina nieco wyrośnie tworząc piankowatą strukturę.

    KROK 5: W międzyczasie w dużej misce wymieszaj zmielone na mąkę kasze i siemię lniane oraz sól. Do wyrośniętej masy drożdżowej dodaj oliwę z oliwek i delikatnie wymieszaj.

    KROK 6: Za pomocą ręcznej trzepaczki do wymieszanych mąk dodawaj namoczone nasiona chia oraz rozczyn drożdżowy. Na koniec dodaj ostudzone nasiona i pestki. Dopraw do smaku i całość wymieszaj.

    KROK 7: Przygotowane ciasto przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki. Wyrównaj powierzchnie łyżką i posyp ją resztką nasion. Piecz przez 80-85 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 150 st. C i podpiecz jeszcze przez 25 minut lub do momentu, aż skórka chleba dobrze zbrązowieje i stanie się chrupiąca.

    Smacznego!

    (Odwiedzony 9 272 razy, 1 wizyt dzisiaj)
    poprzedni
    Omlet z komosą ryżową i szpinakiem
    następny
    Bezglutenowy chlebek bananowy z orzechami

    16 Comments Ukryj Komentarze

    Elu, skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, bądź zwykła mąka pszenna – jeśli nie masz nietolerancji! 🙂

    Tak jak odpowiadałam wcześniej, obawiam się niestety, że w tym przypadku suche drożdże są konieczne ? Znalazłam, że ich zamiennikiem może być zmieszany w równych proporcjach kwasek cytrynowy z sodą oczyszczoną – w takiej samej ilości co drożdże. Osobiście nie próbowałam tego sposobu, dlatego nie daję pewności, że coś z tego wyjdzie ?

    Z tą kaszą jaglaną jest różnie. Raz faktycznie wychodzi gorzka, ale tutaj nie było to wyczuwalne. Aby mieć 100% pewność, że mąka jaglana nie wyjdzie gorzka, kaszę jaglaną uprzednio upraż na suchej patelni 🙂

    Mam pytanie o drożdże. Chętnie bym ten chleb upiekła. Mam nietolerancje pokarmowe na wszystkie zboża i niestety także na drożdże 🙁 Czy da się ominąć je w tym przepisie lub czymś zastąpić?

    Karolino, obawiam się niestety, że w tym przypadku suche drożdże są konieczne 🙁 Z tego co udało mi się wyszukać, ich zamiennikiem jest zmieszany w równych proporcjach kwasek cytrynowy z sodą oczyszczoną – w takiej samej ilości co drożdże. Osobiście nie próbowałam tego sposobu, dlatego nie daję pewności, że coś z tego wyjdzie 🙂 Mimo wszystko, dzięki za inspirację – popracuję nad recepturą na chlebek bez drożdży 🙂

    Skrobia ziemniaczana lub kukurydziana, a jeśli nie masz nietolerancji wybierz zwykłą mąkę pszenną 🙂

    Spróbuj ze skrobią ziemniaczaną lub kukurydzianą 🙂 W przypadku niestwierdzonej nietolerancji na gluten, użyj zwykłej mąki pszennej lub pełnoziarnistej 🙂

    Dodaj Komentarz