Kasza jaglana – niekwestionowana "królowa kasz"
Kasza jaglana chyba nigdy nie cieszyła się taką popularnością jak obecnie. Wraz z wzrastającą świadomością żywieniową i wiedzą na temat korzystnego wpływu kasz, wzrosło również zainteresowanie jagłą, która wyróżnia się na tle innych wartością odżywczą i możliwościami zastosowania. Kasza jaglana z uwagi na swoje właściwości zdrowotne i odżywcze nazywana jest ”królową kasz”.
Kasza jaglana to nic innego jak małe i okrągłe ziarna prosa. Nasi przodkowie używali tego zboża do produkcji pożywienia już w czasach neolitu. Od tamtej pory zboże to było nieodłącznym elementem wielu potraw. Lecz to dopiero w erze nowożytnej przeżywała swój „złoty wiek”.
Kasza jaglana to zboże naturalnie bezglutenowe. Nie zawiera w swoim składzie gliadyny, która należąc do grupy prolamin jest jedną ze składowych białka glutenowego. W związku z tym może być spożywana przez osoby cierpiące na celiakię (chorobę związaną z autoimmunologiczną nietolerancją glutenu), a także na nieceliakalną nietolerancję glutenu.
Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej
Kasza jaglana jest wyróżniana szczególnie ze względu na jej niezwykle bogaty skład. To dobre źródło witamin z grupy B, a szczególnie: tiaminy (B1), jak i ryboflawiny (B2), która zawiera ich ponad 10-krotnie więcej od innych zbóż. Dodatkowo, kasza ta zawiera także cenne aminokwasy (głównie tryptofan, który jest substratem do syntezy serotoniny, tzw. „hormonu szczęścia”). Z uwagi na tę właściwość korzystne jest łączenie w jednej potrawie nasion roślin strączkowych (ubogich w ten aminokwas) oraz prosa. Kombinacja ta dostarczy pełnowartościowe białko, nieustępujące właściwościom odżywczym temu, pochodzenia zwierzęcego. Poza tym kasza ta to bogate źródło lecytyny i mikroelementów takich jak: wapń, potas, fosfor, miedź, krzem, selen, cynk i żelazo. Zawartość tego ostatniego pierwiastka, w opisywanej kaszy jest wyjątkowo duża, gdyż stanowi aż 4,8 mg/100 g suchego produktu, w porównaniu do kaszy manny, w której składzie żelazo występuje jedynie w ilości 0,45 mg/100 g suchego produktu.
Kasza jaglana cechuje się przeważającym udziałem pierwiastków zasadotwórczych, dlatego też powinna stanowić nieodłączny element planu żywieniowego osób stosujących zachodni typ diety, który opiera się na produktach o silnym działu zakwaszającym (duże spożycie mięsa, tłuszczów, wysokoprzetworzonych produktów żywnościowych i dodatków do żywności). Dzięki alkalizującym właściwościom może ona naturalnie wspomóc regulację równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
Kasza jaglana to także bogate źródło krzemionki, składnika niezwykle pożądanego w kosmetyce i kosmetologii. Bowiem wpływa ona korzystnie na stan i wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Krzem odgrywa także znaczącą rolę w procesach mineralizacji kości poprzez blokowanie procesów ich odwapniania. Jagła to także dobre źródło antyoksydantów: głównie witaminy A, E i lecytyny, które wpływają korzystnie na kondycję mózgu, zapamiętywanie i koncentracje. Jako przeciwutleniacze skutecznie zwalczają wolne rodniki, co wiąże się ze spowolnieniem procesów starzenia.
Kasza jaglana w diecie odchudzającej
Pomimo wielu drogocennych właściwości jagły nie możemy jednak zapomnieć, że jako produkt zbożowy jest dość kaloryczna – 100 g opisywanej kaszy zawiera 345 kcal. Jednakże warto podkreślić, iż nie są to tylko kalorie. Jagła posiada wysoką gęstość odżywczą co oznacza, że stanowi ona bogactwo witamin i minerałów, a także zawiera cenny dla powodzenia diety odchudzającej – błonnik pokarmowy.
Warto wspomnieć, że kasza jaglana charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym (IG), który dla jej ugotowanej formy wynosi 71 (dla porównania indeks glikemiczny kaszy gryczanej to 50). Wysoki IG oznacza, że po jej spożyciu stężenie glukozy we krwi wzrasta w szybkim tempie, dlatego też powinna być limitowana w dietach dedykowanych diabetykom i osobom chcących pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie oznacza to jednak, iż powinni oni wyeliminować ją zupełnie z jadłospisu tylko uważnie kontrolować jej spożycie wraz z dietą i odpowiednio łączyć z produktami, które będą wpływały na wolniejsze wchłanianie glukozy.
Kulinarne zastosowanie kaszy jaglanej
Kasza jaglana w gospodarstwach domowych przeważnie stosowana jest jago dodatek skrobiowy do dań obiadowych. Jednakże jest to bardzo wdzięczne zboże, które świetnie komponuje się w daniach zarówno wytrawnych, jak i deserach. Kasza jaglana idealnie sprawdza się jako baza do dań mięsnych, gulaszy, zapiekanek, sałatek, zup czy ciepłych śniadań w misce tzw. jaglanek. Jednak to nie wszystko. Z jagły można również przygotować wiele słodkich przysmaków takich jak: serniki, ciasta, kremy, ciastka, placki czy budynie. Jak widać pomysłów jest co nie miara, więc dajmy się ponieść naszej wyobraźni. 😊