Kasza bulgur – Bliski Wschód w Twojej kuchni
Kasza bulgur to rodzaj kaszy powstałej z pszenicy twardej. Od wieków jest jednym z podstawowych produktów w Turcji i regionach Bliskiego Wschodu. Ma lekko orzechowy posmak, dzięki czemu nadaje się zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich deserów.
Bulgur nie należy do najpopularniejszych kasz w Polsce, ale z roku na rok coraz chętniej po nią sięgamy i staje się łatwiej dostępna. Kasza ta miała ogromny wpływ na ukształtowanie kuchni tureckiej i rejonów Biskiego Wschodu. Stanowi tam podstawę wielu tradycyjnych dań. Jest także niezastąpionym dodatkiem oryginalnych, rodzimych potraw kuchni: ormiańskiej, syryjskiej oraz libańskiej. Jej smak pokochali także mieszkańcy Grecji i Albanii. W Indiach kaszę bulgur nazwano mianem – dalia, co określa potrawę przypominającą rozgotowaną owsiankę. Z kolei mieszkańcy Arabii Saudyjskiej nazwali ją – jarisha co oznacza „zmielony”. Na tym obszarze kasza ta znana jest już od czasów starożytności.
Jak już wspomniano, kaszę bulgur otrzymuje się z ziaren pszenicy twardej tzw. durum. Zboże to poddawane jest najpierw gotowaniu, a następnie suszeniu i mieleniu. Dzięki wstępnej obróbce ziarna, bulgur nie musi być parzony przed gotowaniem, tak jak wymagane jest to w przypadku zboża z pszenicy.
Z uwagi na różnorodność surowca i stosowanych technik produkcji, na świecie istnieje więcej niż jeden rodzaj kaszy bulgur. Najczęściej spotykamy ją w trzech stopniach rozdrobnienia – gruboziarnisty, średnioziarnisty i drobnoziarnisty.
Sycący i niewrogi szczupłej sylwetce
Kasza bulgur charakteryzuje się sporą zawartością białka – w 100 g tego zboża znajduje się 12,3 g tego makroskładnika. Dzięki około dwukrotnemu wzrostowi objętości podczas gotowania jest niezwykle sycąca. Poza tym bulgur cechuje się niskim indeksem glikemicznym (46), przez co nie powoduje gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi, a także zapewnia mniejsze poposiłkowe wydzielanie insuliny (hormonu anabolicznego).
Dzięki sporej zawartości błonnika pokarmowego (12g/100g), głównie jego frakcji nierozpuszczalnej, przyspiesza on przemianę materii poprzez wpływ na wzmożenie ruchów perystaltycznych, przez co lepiej oczyszcza jelito. Rekomendowany jest więc osobom ze zwolnioną motoryką jelit, cierpiącym na niedoczynność tarczycy, a także w profilaktyce raka jelita grubego i odbytnicy. Kasza bulgur to także bogactwo witamin (głównie z grupy B) oraz minerałów i składników bioaktywnych (np. kwas galusowy) o działaniu przeciwutleniającym i przeciwnowotworowym.
Kulinarne zastosowanie kaszy bulgur
Najbardziej znanym daniem na bazie kaszy bulgur jest pilaw – danie z baraniną z dodatkiem pomidorów, cebuli i czerwonej papryki zanurzone w bulionie. Inną równie popularną propozycją jest wywodząca się z Libanu sałatka Tabbouleh przyrządzana z kaszy bulgur lub kuskus z dużą ilością świeżych pomidorów i drobno posiekanej natki pietruszki. W naszych warunkach geograficznych używając kaszy bulgur możemy szybko i łatwo stworzyć we własnej kuchni namiastkę smaków Bliskiego Wschodu. Można wykorzystać tę kaszę jako składnik przepysznych, sycących sałatek, zapiekanek, zup, faszerowanych warzyw, czy po prostu jako dodatek skrobiowy do dania obiadowego.