#ZEROWYRZUTOW – Jak przechowywać produkty spożywcze
Przechowywanie produktów spożywczych ma ogromny wpływ nie tylko na ich jakość, ale także na czas przydatności do spożycia. Mało kto wie, że podając datę minimalnej trwałości, producent gwarantuje świeżość produktu w tym okresie tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest on przechowywany zgodnie z wytycznymi podanymi na opakowaniu. Właśnie dlatego poniżej zebraliśmy wszystkie podpowiedzi, jak zorganizować swoją kuchnię i wypracować w sobie kilka dobrych nawyków, by nie marnować jedzenia.
LODÓWKA – w instrukcji obsługi swojej lodówki znajdziesz parę cennych informacji odnośnie prawidłowego przechowywania żywności. Pamiętaj o podstawowej zasadzie: nie umieszczaj produktów zbyt ciasno, by nie przylegały do ścianek i nie zasłaniały wentylatora.
- górna półka – temperatura tu panująca wynosi zazwyczaj około 8 stopni. To idealne miejsce na jogurty, kefiry, maślanki, sery twarogowe.
- półki środkowe – im niższa półka tym chłodniej. Druga półka, na której panuje temperatura około 4-5 stopni, to miejsce przeznaczona na wędliny, dania gotowe i pozostałe sery.
- dolna półka – tutaj temperatura panująca w lodówce jest najniższa i wynosi około 2 stopnie. Dlatego powinno się tutaj znaleźć surowe mięso oraz ryby. Pamiętaj, aby nie kłaść ich obok produktów, które przed spożyciem nie zostaną poddane obróbce termicznej np. warzywa czy owoce. Zwiększa to szansę na zatrucie pokarmowe.
- szuflada – przeznaczona jest do przechowywania warzyw i owoców, ale uwaga: nie wszystkie produkty z tej kategorii powinny być trzymane w temperaturze chłodniczej. Mowa tu np. o pomidorach, które w lodówce stracą smak lub o owocach egzotycznych, takich jak banany, mango, ananas, melon czy papaja.
- półki na drzwiach – to świetne miejsce na jaja, mleko, napoje, sosy w butelkach czy otwarte przetwory, np. dżemy, warzywa marynowane, ketchup, musztarda.
Uwaga! Otwartą konserwę należy przełożyć do szklanego pojemnika i szczelnie zamknąć. W ten sposób unikniesz metalowego posmaku w produkcie, a także zapobiegniesz uwolnieniu glinu z opakowania, którego nadmiar może uszkadzać struktury mózgu. To samo dotyczy także produktów mlecznych, które zamykane są aluminiowym wieczkiem.
ZAMRAŻARKA – mrożenie produktów zarówno przed, jak i po obróbce jest świetnym sposobem na przedłużenie ich trwałości. Tak przygotowana żywność może być przechowywana od 3 do 12 miesięcy.
Pamiętaj! Po rozmrożeniu nie zamrażaj produktów ponownie. Szczególnie dotyczy to mięsa, ryb i owoców morza – koniecznie sprawdź na etykiecie czy nie były już poddane procesowi mrożenia.
SZAFKA – w tym miejscu najczęściej przechowujemy produkty sypkie, w tym: mąki, kasze, makarony, cukier, orzechy, suche nasiona roślin strączkowych czy przyprawy. Wszystkie artykuły tego typu, by nie uległy zepsuciu, powinny być chronione przed nadmierną wilgocią (uwaga na szafki nad czajnikiem, tam o wysoką wilgotność naprawdę nietrudno ;)). Żeby łatwiej było Ci kontrolować stan umieszczonych w szafkach produktów, warto przechowywać je w szklanych, bambusowych czy aluminiowych pojemnikach.
BLAT – nie jest najlepszym miejscem do trzymania żywności, zwłaszcza gdy nasza kuchnia jest nasłoneczniona. Promienie mogą bowiem przyspieszać utlenianie kwasów tłuszczowych, powodując ich jełczenie. W konsekwencji dochodzi do zmiany smaku, a przede wszystkim zmniejszenia wartości odżywczej produktów. Dlatego oleje, oliwa i masło powinny być schowane do szafki czy lodówki. Natomiast produkty sypkie trzymane w opakowaniach, które chronią przed promieniami UV. Pieczywo może być co prawda przechowywane na blacie, ale unikaj trzymania chleba i bułek w foliowych torebkach, nie tylko ze względów ekologicznych, ale także z uwagi na jego szybsze psucie. Pamiętaj, że nadmiar pieczywa zawsze możesz także zamrozić. Proces ten nie wpłynie na jego strukturę czy wartość odżywczą.
SPIŻARNIA – szczęściarzami są ci, którzy mają spiżarnie! Nadaje się ona do przechowywania wszelakich produktów sypkich, a także większości warzyw i owoców. Temperatura, która tam panuje jest zazwyczaj nieco niższa od tej pokojowej, dzięki czemu można tam trzymać także domowe przetwory.