#ZEROWYRZUTOW – Jak przechowywać kasze
Kasza to produkt suchy, który stosunkowo długo zachowuje świeżość. A to z kolei często usypia naszą czujność 😊 Rzadko zastanawiamy się bowiem czy kupiona przez nas kasza wymaga specjalnych warunków przechowywania, prawda? Dziś opowiem Wam o tym co robić, by zboża służyły nam jak najdłużej oraz by nie zadomowiły się w nich żadne szkodniki. Poznaj moje 3 proste wskazówki w duchu zero/less waste.
W czym…
Bez względu na to w jakim opakowaniu kupisz kaszę, po powrocie do domu przesyp ją do szklanych, ceramicznych lub bambusowych pojemników. Najlepiej sprawdzają się te przezroczyste, bo wtedy łatwiej będzie Ci na bieżąco kontrolować jej stan. Opakowania tego typu mają wiele zalet – chronią przed szkodnikami (np. molami spożywczymi), pozwalają szybko odnaleźć pożądany artykuł w kuchni oraz zorientować się ile danej kaszy posiadamy. Nie musisz kupować specjalnych opakowań, bo w tym celu możesz wykorzystać chociażby słoiki po przetworach.
Coraz częściej zdarza się, że w kupionej przez nas kaszy już mieszkają szkodniki (np. owady, takie jak: mól, mącznik, wołek zbożowy). Wynika to z nieprawidłowych warunków magazynowania zboża np. zbyt wysokiej wilgotności i jednocześnie wysokiej temperatury. Kasze są dla nich nie tylko pożywieniem, ale także idealnym miejscem do rozmnażania. Pamiętaj, że szkodniki potrafią przegryzać torebki foliowe oraz opakowania papierowe. Skutek? W takich kaszach najpierw pojawia się tzw. „pajęczyna”, a następnie białe larwy i rozprzestrzeniające się po całej kuchni mole spożywcze. Dlatego właśnie warto przesypać kaszę do pojemnika. Dzięki temu zachowa świeżość, a Ty z łatwością ocenisz jej czystość mikrobiologiczną i pozbędziesz się niechcianych “gości”, jeszcze zanim osiedlą się w innych kaszach, mąkach czy makaronach.
Gdzie…
Produkty sypkie przechowuj w suchych, zacienionych, chłodnych oraz przewiewnych miejscach. Najlepsza temperatura dla wszelkiego rodzaju zbóż to 8-10 stopni C, ale szafka czy szuflada kuchenna też się sprawdzi. Nie ustawiaj słoików na blacie czy na otwartych półkach. Nadmierne promieniowanie słoneczne może bowiem wpływać na stratę cennych składników odżywczych oraz zmienić zapach, smak czy barwę zbóż. Ugotowaną kaszę możesz także przechowywać w lodówce czy nawet w zamrażarce.
Jak długo…
Data przydatności do spożycia kasz wynosi średnio od 3 do 10 miesięcy, w zależności od jej rodzaju (najdłużej przechowywać możemy kaszę gryczaną oraz jęczmienną, a najkrócej kaszę manną i jaglaną). Producenci gwarantują, że trzymanie tego typu produktów w warunkach wskazanych na opakowaniu sprawi, że będą one zdatne do spożycia nie krócej niż czas określony na opakowaniu. Jeżeli jednak przegapisz tę datę, obejrzyj dokładnie kaszę, oceń ją wizualnie i powąchaj – jeśli nie posiadała oznak zepsucia, możesz ją spokojnie zjeść. Produkty zbożowe, które zostały poddane obróbce termicznej mogą spędzić w lodówce 2-3 dni, a w zamrażalniku około 1 miesiąca.