Pierogi z kaszą gryczaną

Udostępnij w social mediach:

Albo po prostu skopiuj i prześlij ten link

Składniki

290g Mąka pszenna, typ 500 3 szklanki
240g Woda ciepła 1 szklanka
100g Jaja kurze surowe 2 sztuki
190g Kasza gryczana, sucha 1 szklanka
250g Ser twarogowy, półtłusty
90g Cebula 1 średnia sztuka
3g Mięta świeża 1 gałązka
0,5g Sól himalajska, różowa 1 szczypta
4g Pieprz czarny 4 szczypty
40g Olej rzepakowy uniwersalny 4 łyżki stołowe

Wart. odżywcza / 100g

517
Energia
24,5g
Białko
69g
Węgl.
17g
Tłuszcze
3g
Błonnik

Pierogi z kaszą gryczaną

Cechy:
    Kuchnia:

      Pierogi rodem z kuchni staropolskiej. Przyciągają smakiem i aromatem nawet osoby, które od kaszy tej stronią. Zamiast twarogu można dodać tofu, czyniąc danie iście wegańskim. Smacznego!

      • 45 minut
      • Porcje 4
      • Średni

      Sposób przygotowania:

      Farsz:

      KROK 1: Na patelni podsmaż na oleju drobno pokrojoną cebulkę. W misce rozdrobnij wałkiem biały ser, dodaj zezłoconą cebulę. Wymieszaj wszystko dokładnie, po czym dorzuć ugotowaną kaszę.

      KROK 2: W małej miseczce roztrzep widelcem jajko i dodaj do farszu. Dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem. Wymieszaj. Na samym końcu dodaj pokrojoną miętę.

      Ciasto:

      KROK 1: Na stolnicę wysyp mąkę, zrób dołek i wlej do niego gorącą wodę. Nożem delikatnie zagarnij mąkę do środka (czyli zaparz ciasto – dzięki temu zrobi się miękkie i będzie się dobrze kleiło).

      KROK 2: Gdy na stolnicy powstaną „kluski”, znowu zrób dołeczek i wybij tam jajko. Delikatnie połącz wszystko nożem i wyrób ciasto. Podsypując mąką rozwałkuj je na grubość 3-4 mm.

      KROK 3: Szklanką wykrawaj krążki, nałoż farsz i ulep zgrabne pierożki. Gotuj w osolonym wrzątku. Gdy pierogi wypłyną, jeszcze przez minutę trzymaj je na gazie, a potem zahartuj w zimnej wodzie i odcedź na sicie.

      *Podawać z kwaśną śmietaną lub z zeszkloną cebulką.

      ** Pierogi z kaszy gryczanej to uniwersalne danie w sam raz na obiad lub też kolację. Są zdrowe, dietetyczne, a w zależności od dodatków mogą smakować za każdym razem inaczej. Kasza gryczana to prawdziwe bogactwo minerałów, szczególnie magnezu i witamin z grupy B. Jeśli nie tolerujemy jej charakterystycznego smaku, możemy zawsze użyć jej w wersji niepalonej.

      Smacznego!

      (Odwiedzony 4 298 razy, 1 wizyt dzisiaj)
      poprzedni
      Jabłkowy pudding jaglany
      następny
      Kasza jaglana z grillowaną cukinią i jarmużem

      2 Comments Ukryj Komentarze

      Czy jest możliwość, aby ciasto wykonać z innej mąki niż pszenna – np. z orkiszowej? Czy ciasto w takim przypadku nie rozpadnie się podczas gotowania?

      Dodaj Komentarz