Sposób przygotowania:
Kasza gryczana z powodzeniem rywalizuje z jagłą o miano ‘Królowej kasz”. Bowiem zawiera ona największe ilości magnezu spośród wszystkich zbóż dostępnych na sklepowych półkach. Oprócz tego, stanowi bardzo dobre źródło łatwo przyswajalnego białka o dużej wartości biologicznej. Zawiera takie aminokwasy egzogenne jak: lizyna czy metionina, które nie są wytwarzane przez nasz organizm i muszą być uzupełniane wraz z dietą. Gryka naturalnie nie zawiera glutenu, z tego powodu może być bezpiecznie stosowana u osób na diecie bezglutenowej. Tak wysoka wartość odżywcza gryki, pomimo jej zdominowania przez ogromną popularność jagły, każe nam postawić znak równości pomiędzy tymi zbożami. Obie są dla naszego zdrowia niezwykle cenne, dlatego też najlepiej stosować je w diecie zamiennie.
KROK 1. Ugotuj kaszę gryczaną wg czasu podanego na opakowaniu. Wrzuć do wrzącej, osolonej wody wymieszanej w proporcji 1:1 z sokiem buraczkowym. Fenkuł obierz z zewnętrznej warstwy, pokrój na półcentymetrowe plastry, posmaruj cienką warstwą oleju i grilluj z dwóch stron na mocno rozgrzanej patelni. W trakcie grillowania posyp niewielką ilością soli i pieprzu. Orzechy włoskie posiekaj lub połam na drobniejsze kawałki.
KROK 2. Ser halloumi pokrój na dosyć grube plasterki i smaż lub grilluj na suchej patelni do momentu intensywnego zarumienienia. Plastry możesz też upiec w piekarniku rozgrzanym do 180*C bądź też dodać do sałatki bez obróbki termicznej.
KROK 3. Endywię (lub jakąkolwiek inną sałatę) porwij na mniejsze kawałki, ułóż na talerzu lub w miseczce. Sałatę posyp buraczkową kaszą, orzechami i suszoną żurawiną. Na sałacie lub obok ułóż grillowany koper włoski, oraz ser halloumi. Całość polej octem balsamicznym wymieszanym z miodem i oliwą.
Przepis powstał w ramach kampanii „Lubię kaszę” (lubiekasze.pl) której działania sfinansowane są ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych”.