Sposób przygotowania:
Kasza owsiana jest produktem naturalnie bezglutenowym, lecz to sformułowanie dalej należy do kwestii spornych. Zboże to zawiera aweninę – białko z grupy prolamin, wykazujące działanie podobne do glutenu. W związku z tym kasza owsiana powinna być całkowicie wyeliminowana jedynie wśród osób ze zdiagnozowaną celiakią. Wynika to z faktu, iż ta drobna kasza stanowi dobre źródło białka, a także błonnika pokarmowego. Zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E), a także cynk, miedź i selen. Kasza owsiana jest niezwykle wdzięcznym produktem w diecie dzieci, a także dorosłych i bardzo łatwo przemycić ją do menu w postaci szeregu propozycji kulinarnych od zup, po ciasta i placuszki owocowe czy warzywne.
KROK 1. Ugotuj kaszę owsianą. Po ugotowaniu nie przelewaj jej zimną wodą, odcedź i pozwól jej stygnąć tak, by zrobiła się kleista.
KROK 2. Na dużym oczku zetrzyj cukinię, na małym marchewkę, posiekaj drobno dymkę, posól, wymieszaj i odstaw na kwadrans.
KROK 3. Dokładnie odciśnij z osolonych warzyw nadmiar wody, dodaj kaszę, jajo, pieprz, kminek mielony, gałkę muszkatołową, zmielone płatki jaglane. Dokładnie wymieszaj
KROK 4. Rozgrzej patelnię, wlej olej, zmniejsz do połowy mocy, wykładaj placuszki i smaż z dwóch stron. Jeśli konsystencja będzie zbyt rzadka a placki będą się na patelni rozlatywać, dodaj więcej zmielonych płatków.
KROK 5. Po usmażeniu układaj na placuszkach gęsty jogurt, kawałki pstrąga, serwuj.
Przepis powstał w ramach kampanii „Lubię kaszę” (lubiekasze.pl) której działania sfinansowane są ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych”.