Sposób przygotowania:
KROK 1: Przygotuj naleśniki: Suchą kaszę gryczaną opłucz, dodaj 1 szklankę zimnej wody i wstaw do lodówki na cała noc do namoczenia.
KROK 2: Następnego dnia dodaj resztę wody, szczyptę soli i zmiksuj blenderem na gładkie ciasto. Gdy ciasto jest zbyt gęste, dodaj odrobinę więcej wody. Naleśniki zmaż z dwóch stron na dobrze rozgrzanej patelni.
KROK 3: Rzodkiewkę, sałatę i marchew umyj. Marchew obierz i razem z rzodkiewką potnij na cienkie plasterki (najlepiej sprawdzi się obieraczka do warzyw). Ser zetrzyj na tarce.
KROK 4: Z awokado wydrąż miąższ i przełóż do miski, dodaj jogurt i sok z cytryny. Dodaj bardzo drobno posiekaną pietruszkę.
KROK 5: Naleśnika połóż na talerzu, posmaruj pastą awokado, wyłóż marchew, rzodkiewkę, sałatę i posyp wszystko serem i pietruszką. Naleśniki zawiń w rulon i pokrój na ok. 4 cm kawałki.
Wskazówki:
Jeżeli nie masz czasu, przygotuj naleśniki tak jak te tradycyjne, zamieniając mąkę pszenną na gryczaną. Pamiętaj, aby bardzo dobrze rozgrzać patelnię, a przed każdym smażeniem naleśnika, przemieszać ciasto. Jeżeli ciasto jest zbyt gęste, dodaj więcej wody.
18 Comments Ukryj Komentarze
Ile wychodzi nalesnikow z podanych proporcji?;)
około 4-5 sztuk.
czyli mogę wyciągnąć taką zwykłą kaszę gryczaną jaką kupuję w torebkach i zalać zimną wodą?
Właśnie tak! 🙂
a palona kasza gryczana nie może być?
może być, palona lub niepalona 🙂
A dodaje się jajko do takich naleśników?
nie i właśnie na tym to polega 🙂 sama kasza i woda 🙂
Co znaczy „resztę wody” ? Chodzi mi o drugi punkt…
resztę wody, to znaczy 2 szklankę 🙂
Przygotowałam zgodnie z przepisem. Rzeczywiście, konsystencja podobna do klasycznego ciasta naleśnikowego. Niestety, na patelni już się nie zachowało jak to klasyczne. Rozpadło zupełnie, nie dało się przewrócić. Proszę o wskazówki.
Proponuje następnym razem lekko natłuścić patelnie. Trzeba przyznać, że ciasto tego rodzaju „przypieka” się bardzo szybko. Może nastepnym razem spróbuj z większą porcją ciasta?
Super! Naleśniki dobry pomysł. Wyszły, bez natłuszczania patelni i nic się nie rozpadały. Bardzo dobre. No i ten pomysł z obieraczką strzał w dziesiątke! Na pewno powtórze. Dziękuje i pozdrawiam z USA.
Suuuper! Bardzo nam miło, że wrapy się udały. Zachęcamy również do wypróbowania innych przepisów 🙂 Odsyłamy pozdrowienia ze stolicy 🙂
naleśniki nie wyszły- rozpadały się. Co zrobiłam źle?
podstawą jest bardzo dobrze nagrzana patelnia naleśnikowa, potem należy zmniejszyć ogień aby porcje nie przypalały się od razu, za bardzo.
jak było z konsystencją ciasta? powinna być trochę rzadsza niż na ciasto naleśnikowe. naleśniki tego rodzaju mają to do siebie, że ciasto bardzo szybko się „ścina”. może następnym razem lekko natłuść patelnię?
Co oznacza zwrot”sucha kasza” ? Czy to jest kasza ugotowana, czy surowa ?
Zwrot ten dotyczy kaszy surowej, przed ugotowaniem 😉