Sposób przygotowania:
Kasza manna to drobniutkie zboże o białej barwie. Produkowana jest podczas przemiału pszenicy na mąkę. Kasza manna zawiera gliadynę – białko glutenowe z grupy prolamin, z tego względu nie może być spożywana przez osoby chorujące na celiakię lub nietolerancję glutenu. Grysik – to jej zamienna nazwa- cechuje się mniejszą zawartością błonnika i minerałów niż inne kasze, dlatego też jest szczególnie polecana dzieciom od około 4 miesiąca życia, a także osobom na dietach leczniczych ze względu na jej łatwą strawność. Kasza manna najlepiej smakuje łączona ze świeżymi, sezonowymi owocami lub też jako spoiwo do pulpetów lub zagęstnik do sosów.
KROK 1. Do rondelka wlej mleko krowie, mleko kokosowe, ziarenka wanilii, dodaj miód, szczyptę soli, doprowadź do wrzenia. Gdy mieszanka zacznie się gotować, stopniowo wsypuj kaszę, cały czas mieszając. Podgotuj chwilę do momentu zgęstnienia kaszy. Teraz możesz rozlać mieszankę do szklanek, słoików lub pucharków, zostaw 1/3 wysokości naczynia na sos.
KROK 2. Przygotuj sos. Do małego rondelka wsyp jagody, zacznij powoli podgrzewać, dodaj cukier i odrobinę wody. Dodaj cynamon i gotuj chwilę do momentu, aż owoce zmiękną a sos zgęstnieje. Gotowy sos wlej na wierzch puddingu, odstaw do wystygnięcia. Serwuj na zimno jako pożywne śniadanie 🙂
Przepis powstał w ramach kampanii „Lubię kaszę” (lubiekasze.pl) której działania sfinansowane są ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych”.
5 Comments Ukryj Komentarze
Oficjalne zalecenia są takie,że dzieci karmi się mlekiem (mlekiem matki albo mieszanką) do końca 6 miesiąca życia. Dopiero potem można rozszerzać dietę o inne produkty.
Tak, to prawda. Jednakże, zaleca się, aby wprowadzać prowokacje glutenem nie wcześniej niż w 4 mc, nie później niż w 6 mc życia. Już wtedy można spokojnie rozszerzać dietę malucha 🙂 Pozdrawiam! 🙂
Przepraszam, ale to nieaktualne dane. Dziś już nie istnieje coś takiego jak „prowokacja glutenem”. To niezgodne z aktualnymi publikacjami dotyczącymi rozszerzania diety niemowlęcia.
Wciąż istnieją takie rekomendacje, pomimo tego, że wg aktualnych wytycznych rozszerzanie diety dziecka możemy rozpoczynać od dowolnych produktów. 🙂
Dowiedziono że takie prowokacje nie chronią przed alergią. Jeżeli dziecko ma ją mieć to będzie mieć. Rekomendacje dotyczace rozszerzenia diety od 4 miesiąca wychodzą od pediatrów , którzy jednak zajmują się chorobami dziecięcymi a nie dietą dziecka. Wiele mitów żywnościowych jest obalona, szkoda że ciągle powtarza się te przestarzałe informacje.