Sposób przygotowania:
KROK 1: Wsyp suchą kaszę jaglaną do młynka do kawy i zmiel ją na gładką, sypką mąkę. To samo zrób z tapioką.
KROK 2: W misce wymieszaj wszystkie sypkie składniki: wszystkie gatunki mąki oraz sól.
KROK 3: Kefir podgrzej lekko w garnuszku. Odlej ½ szklanki, dodaj mąkę i drożdże. Wymieszaj i pozostaw na 10 minut, aby ruszyły.
KROK 4: W misce połącz wszystkie składniki razem: roztopione, letnie masło, mąki, ciepłą wodę, resztę kefiru i drożdże. Wyrabiaj mikserem lub łyżką dość gęste, bardzo wilgotne ciasto, pod koniec dodaj miód. Przełóż je do blaszki i pozostaw do wyrośnięcia na około 30-40 minut.
KROK 5: Posyp płatkami jaglanymi. Wstaw do nagrzanego piekarnika do 180 stopni i piecz przez 30 minut. Najczęściej, gdy ciasto rośnie, przykryj go taką samą blaszką odwróconą do góry nogami. Tak też piecz, aby ciasto nie opadło i nie wysuszyło się za bardzo, do czego ciasta bezglutenowe mają tendencje. W połowie pieczenia posyp wierzch ciasta nasionami sezamu.
Smacznego!
16 Comments Ukryj Komentarze
Czym zastąpić mąkę z tapioki?
Ka5ia, polecam skrobię ziemniaczaną. Efekt będzie podobny 🙂
Czy można czymś zastąpić kefir? (unikam nabiału)
Myślę, że równie dobrze sprawdzi się mleko ryżowe. Jest idealne w smaku i będzie dobrze komponować się ze smakiem chleba 🙂
Witam, fajny przepis tylko proszę określić kiedy dodajemy miód – w kroku 3 i wtedy nie mąkę? A masło – w kroku 4? Co zrobić z tą odlaną 1/2 szkl.kefiru? Pozdrawiam!
Miód dodajemy przy ostatecznym miksowaniu wszystkich składników. Roztopione, letnie masło i kefir zaś dodajemy, gdy już wyrabiamy wyrośnięty zaczyn, mieszając wszystkie składniki.:)
Widzę, ze tu są droższe i miód. Czy we wszystkich przepisach z drożdżami można cukier zastąpić miodem.
My do tej pory nie próbowałyśmy, ale chodzi tu głównie o sacharozę, jako pożywkę dla drożdży. Z tego względu myślę, że miód również się sprawdzi 🙂
Dzień dobry
Jak robię chleb z gotowej mąki jaglanej to ile g maki powinnam użyć?
Użyj tyle samo gramów mąki co kaszy w przepisie 🙂 Objętościowo będzie jej mniej, ale masa będzie taka sama.
Wyszedł mi suchy co mogłam zrobić nie tak
Przyczyn może być kilka: zbyt wysoka temperatura lub zbyt długi czas pieczenia, zbyt mało wody/kefiru lub po prostu wysoka wodochłonność mąki z tapioki.
Witam,
Do czego sluzy woda w przepisie i czy musi byc kefir akurat? Co moze byc zamiast kefiru?
Pozdrawiam
Brak wody w przepisie został naprawiony 🙂 Zamiast kefiru można użyć jogurt naturalny lub maślankę.
Jak zrobić taki chlebek na zakwasie?
Wpiszemy to na listę przepisów, które warto umieścić na blogu 😉 Jeżeli trafisz na jakiś sprawdzony przepis lub masz jakieś rady co do wypieku pieczywa w domu to będziemy wdzięczni za wszelkie informacje:)